Právě si prohlížíte Jím proto, abych žila, nežiji pro to, abych jedla

Jím proto, abych žila, nežiji pro to, abych jedla

Dnešním příspěvkem se pouštím do hodně ošemetného a kontroverzního téma, a sice – strava.

Protože bych mohla strávit hodiny rozebíráním jednotlivých dietetických režimů a životních stylů, rozhodla jsem se udělat jen jakýsi „výcuc“ a podle sebe celou problematiku zhodnotit. Nemusíte se vším souhlasit a také nemusíte souhlasit vůbec s ničím. Nikomu své názory nenutím a ani netvrdím, že bych někdy studovala výživu, či některou z jmenovaných věd či filozofií.

Když se zaměřím přímo na endometriózu, tak se z pohledu klasické medicíny moc o „správném“ stravování nedozvíte, nebo možná vůbec. Abych pravdu řekla, tak se moc nedivím. Hned vysvětlím proč. Nejen, že podle školské medicíny se ani neví pravá příčina vzniku endometriózy, stejně tak zdravá výživa jako taková je hrozně subjektivní pojem.

Slyšeli jste třeba o blahodárném účinku červené řepy? Je to výborný antioxidant, já osobně ji miluji. Čerstvá šťáva z řepy a jablek. Mňam! Bohužel má i řepa své ALE. Nedoporučuje se konzumovat v nadměrném množství lidem, kteří mají problémy s ledvinami (ano, i v této skupině mě najdete), protože podporuje tvorbu ledvinových kamenů. Může za to kyselina šťavelová, která je obsažená v červené řepě, nebo také ve špenátu či rebarboře. Kdo by to byl řekl, že?

Vraťme se zpět k endometrióze. Ani tady to se stravou není úplně jednoznačné. V poslední době se objevují teorie, o tom, jak je pro toto onemocnění nejlepší vynechat „nebezpečné potraviny“ jako lepek, mléko a výrobky z něj, luštěniny, červené maso, cukr atp. Také se mluví o endometrióze jako následku estrogenové dominance a je třeba přestat jíst potraviny bohaté na estrogen. Za největšího strašáka se považuje sója. Nepopírám, já osobně se sóji snažím vyhýbat jako čert kříži. A přitom, když se do této teorie o tzv. fytoestrogenech pustíme hlouběji, přijdeme na to, že i v česneku, olivovém oleji či kešu oříšcích najdeme dost velké procento těchto „špatných“ hormonů. Celý seznam najdete zde (pouze v angličtině) estrogen foods list. Naproti tomu například Tradiční čínská medicína konzumaci sóji doporučuje (i zde záleží, jaký typ potíží podle TCM máte) a považuje ji za blahodárnou potravinu. Tak kde je pravda?

Věřím, že strava může ovlivnit náš zdravotní stav hodně, nicméně se držím známého rčení: „Všeho moc škodí.“ Když jsem v září 2017 začala dodržovat plán Whole30, který vychází z principů paleo stravy (mou recenzi si můžete přečíst na facebookovém postu zde), bylo mi dost lépe, jenže, i přesto, že jsem v tomhle stylu pokračovala do konce roku 2017, stejně jsem se operaci nevyhnula, ba naopak. Díky dlouhodobé psychické nepohodě se můj stav začal zhoršovat a dopadlo to, jak to dopadlo. Razím teď zlatou střední cestu. Jím, co mi chutná, ale nepřeháním to.  Neříkám, že se teď budu stravovat ve fastfoodech, ale občas si prostě dopřeju pořádnej hambáč s hranclema 🙂

Při volbě té nejvhodnější varianty pro vás samotné bych se držela následujícího: Každý jsme jiný. To, co může fungovat vám, nemusí fungovat někomu jinému a naopak. Nedělejte si s tím hlavu a zkoušejte! Poslouchejte své tělo. Jedno je jisté: Nikdy nenajdeme 100% potravinu, která nás spasí všechny. Pokud jste zimomřiví jako já, těžko pro vás bude syrová strava známá jako „raw food“, ale pokud vám prospívá z jiného důvodu, směle do toho! Pokud vám chutná mléko, pijte ho, jak jste zvyklí. Zrovna je čas Velikonoc a já neodolám čerstvému mazanci s máslem (a to mi mléčné výrobky nějak extra nechutnají). Nedělá vám dobře lepek? Nejezte ho! Nechutná vám ovoce? Proč se do jeho konzumace nutit? Z diskuze s jinými ženami trpícími endometriózou jsem se dozvěděla, že některé z nich, jak začaly řešit stravu, bylo jim hůř, než před tím, kdy jedly „všechno“. Samozřejmě jsou i případy, kdy vám nic jiného nezbude, kdy například trpíte celiakií, laktózovou intolerancí či jiným závažným onemocněním. Ale tady se zase vracíme k onomu „Poslouchejte své tělo“.  Vaše diagnóza předcházela stavům, které nebyly zrovna příjemné či vás dokonce mohly ohrožovat na životě a proto teď přizpůsobujete svůj jídelníček podle toho, aby jste se zase cítili dobře. 

Co můžu doporučit a s tím by se mnou mohl souhlasit lecjaký zastánce různého stravovacího stylu: Snažte se vyhýbat zpracovaným potravinám a náhražkám potravin. Čtěte etikety. A pokud daná potravina, kterou zrovna držíte v ruce, má v sobě desítky složek, které ani nemůžete přečíst, buďte ke svému tělu laskaví, vraťte ji zpět do regálu nebo pokud ji už máte doma, vyhoďte ji do koše.

Věřím, že dnes jsem moc pozitivní nebyla, ale chci tím říct jen to, aby jste si užívali život a nepřemýšleli, jestli tahle potravina ještě je nebo není OK v rámci systému, který jste se rozhodli vybrat za svůj (vyjma těch případů, kdy jde o život). Dopřávejte si toho, co vám chutná. Dejte na své tělo.

Žijte!

 

 

 

Napsat komentář